VODIČ ZA PAMETNU KUPOVINU MAŠINE ZA PRANJE SUDOVA 2024: Od uštede vremena i vode, do besprekorno opranih sudova
Pitate se kako izabrati mašinu za sudove? Saznajte kako da odaberete najbolju sudomašinu za svoj dom i na šta treba da obratite pažnju prilikom kupovine.Sigurno ste nebrojano mnogo puta čuli da je dobra mašina za sudove pravi spas kada je u pitanju jedan od najneomiljenijih kućnih poslova - pranje sudova. Ukoliko već imate sudomašinu ili ste je imali ranije, onda sigurno i sami znate da je ona zaista vredan komad bele tehnike, u praktičnom smislu.
Ipak, da bi mašina za pranje sudova zaista bila na visini zadatka i da bi uspešno odgovorila na specifične potrebe vaše porodice, tj. da biste bili zadovoljni svojom mašinom za pranje sudova, važno je da prilikom kupovine napravite pravi izbor.
Ovaj vodič za kupovinu mašine za pranje sudova će vam pružiti korisne informacije o ovim uređajima i dati odgovor na pitanje kako izabrati mašinu za sudove, bez obzira na to da li mašinu za sudove kupujete prvi put ili nameravate da svoj vremešni model zamenite novim pa želite da se upoznate sa savremenim tehnologijama i funkcijama.
Mašine za pranje sudova su zaista odličan izum modernog doba, jer vam omogućavaju da uštedite - ne samo vreme, nego i energiju i vodu, pogotovo kada govorimo o modernim, energetski efikasnim modelima. Umesto da perete sudove nekoliko puta dnevno ili pustite da se nagomila hrpa sudova koje ćete oprati kasno uveče, jednostavno možete da ih poređate u mašinu i pustite je da obavi sav posao umesto vas. Za to vreme možete da se opustite i prepustite aktivnostima koje volite i uživanju sa dragim ljudima. Pored toga, tokom ručnog pranja sudova se potroši veća količina vode nego tokom mašinskog pranja, a za grejanje vode u mašini za sudove potrebna je manja količina električne energije nego za grejanje vode u bojleru prilikom ručnog pranja.
U nastavku teksta ćete moći da pročitate više o vrstama sudomašina, njihovim karakteristikama i funkcijama koje vam mogu biti korisne kod odabira idealne mašine za sudove. Između ostalog, saznaćete:
Koju mašinu za sudove izabrati - samostojeću ili ugradnu?
Mašine za sudove se dele na samostojeće (poznate i kao samostalne) i ugradne, a u narodu se, očekivano, nameće pitanje: šta je bolje - samostojeća mašina za sudove ili ugradna mašina za sudove. Odgovora na ovo pitanje nema, jer sve zavisi od toga kakva je vaša kuhinja i kakav je prostor u koji želite da smestite mašinu za sudove. Zapravo, obe vrste su podjednako dobre kada govorimo o radnom učinku, ali ostaje pitanje kakvu mašinu možete fizički da smestite i uklopite u predviđeni prostor. Krenimo redom.
Samostojeće mašine za sudove, poznate i kao samostalne mašine za sudove, su zasebni uređaji koje možete da postavite u bilo koji deo kuhinje (ili druge prostorije), nevezano od ostalih uređaja. Uslov je, naravno, da na tom mestu postoji priključak za čistu vodu i priključak za odvod prljave vode.
Samostojeće sudomašine mogu biti podne i stone. Podne sudomašine su većih dimenzija u odnosu na stone mašine za sudove i može se reći da odgovaraju gabaritima prosečnog električnog šporeta, kako bi se lako uklopile sa ostalim kuhinjskim uređajima. Podne mašine za sudove mogu biti različitog kapaciteta, pa tako u jednom ciklusu možete oprati od 6 do čak 16 kompleta sudova, u zavisnosti od modela mašine. Stone sudomašine su idealne za osobe koje žive same ili za dvočlane porodice, jer su malih dimenzija i mogu se postaviti na kuhinjsku radnu ploču. Ove mašine za sudove uglavnom imaju kapacitet punjenja do 6 kompleta.
Na fotografiji koja sledi možete videti tipičan izgled podne samostojeće mašine za pranje sudova.
Ugradne mašine za sudove se postavljaju tj. ugrađuju u odgovarajući prostor između drugih kuhinjskih elemenata ili uređaja, kako bi bile sa njima u istoj ravni.
Ugradne sudomašine se dele na potpuno ugradne i delimično ugradne ili poluugradne.
Potpuno ugradne sudomašine su na prvi pogled “nevidljive” jer su potpunosti skrivene iza dekorativnih panela koji se izrađuju od istog materijala kao i kuhinjski elementi. Tasteri za upravljanje su takođe skriveni i vide se tek kada se vrata sudomašine otvore. Potpuno ugradne mašine za sudove su odličan izbor za kuhinje koje imaju specifičan dizajn i zahtevaju da svi uređaji budu obloženi materijalom od kojeg su i sami kuhinjski elementi izrađeni. Drugačije rečeno, potpuno ugradne mašine za sudove se uopšte neće videti dok su zatvorene, pa samim tim neće uticati na izgled vaše kuhinje, barem kada su u pitanju dizajn i izbor boja.
Poluugradne sudomašine su takođe u istoj ravni sa drugim uređajima, ali su njihova vrata vidljiva, a komandna tabla se nalazi na spoljašnjoj strani vrata. Delimično ugradne tj. poluugradne mašine za sudove se uglavnom postavljaju ispod ili blizu sudopere (ukoliko to dimenzije dozvoljavaju, naravno), zbog čega su odlične za manje kuhinje u kojima je bitna ušteda prostora.
Kako odabrati kapacitet mašine za pranje sudova?
Kapacitet mašine za pranje sudova je veoma važna tehnička karakteristika jer ona određuje koliko se kompleta sudova u toj mašini može oprati u jednom ciklusu pranja. Logično, porodicama sa više članova će biti potrebna sudomašina većeg kapaciteta dok će samcima i parovima biti dovoljna i sudomašina najmanjeg kapaciteta.
Sada se verovatno pitate šta tačno obuhvata jedan komplet sudova, tj. šta spada u jedan komplet. Jedan komplet sudova podrazumeva plitki i duboki tanjir, tanjir za desert, čašu, šolju i tacnu, pribor za jelo i kašičicu. Kapacitet mašina za sudove se uglavnom kreće između 6 i 15 kompleta, a ovaj broj može biti manji ili veći u zavisnosti od modela sudomašine.
Stone sudomašine imaju kapacitet između 4 i 6 kompleta. Slim mašine za pranje sudova, koje imaju širinu između 45 cm i 50 cm, uglavnom mogu da operu do 11 kompleta u jednom ciklusu. Mašine za pranje sudova većih dimenzija, tj. one čija je širina 60 cm, najčešće imaju kapacitet za 16 kompleta sudova.
Dakle, odluku o kapacitetu vaše nove sudomašine donesite u skladu sa brojem članova vaše porodice, ali i u skladu sa raspoloživim prostorom, jer se može dogoditi da vas prostor ograničava.
Zašto je važna energetska klasa sudomašine?
Energetska klasa je podatak koji govori o tome koliko je određena sudomašina energetski efikasna. Energetska efikasnost zapravo predstavlja odnos između radnog učinka s jedne strane i utrošene energije (uključujući i vodu) s druge strane. Energetske klase se obeležavaju slovima abecede, od A do G, gde klasa A predstavlja najefikasnije uređaje, a klasa G najmanje efikasne uređaje.
Zapravo, što višoj energetskoj klasi vaša mašina pripada, to će biti manji njen uticaj na vaš novčanik i na životnu okolinu.
Kojim naprednim tehnologijama i funkcijama može biti opremljena mašina za sudove?
Savremene mašine za sudove mogu biti opremljene brojnim naprednim tehnologijama i posebnim funkcijama koje proces pranja sudova čine još efikasnijim. Neke od tih funkcija su dostupne samo na modelima iz najviše klase, neke su dostupne samo na modelima određnog proizvođača, neke su dostupne na gotovo svim modelima iz srednje klase…
Navešćemo neke od naprednih funkcija i tehnologija koje se najčešće sreću kod aktuelnih modela, dok ćete dodatne informacije moći da pronađete na sajtovima porizvođača ili kod prodavca.
Automatska detekcija napunjenosti mašine je funkcija koja će vam biti od koristi kada želite da operete manju količinu posuđa. Zahvaljujući ovoj funkciji, mašina će program pranja automatski prilagoditi količini posuđa, čime se postiže manja potrošnja vode i električne energije. Alternativa ovoj tehnologiji je takozvana opcija pola pranja, koja se koristi kada je mašina napunjena oko 50%.
Automatska detekcija nivoa zaprljanosti sudova je sledeća u nizu funkcija koja pranje čini efikasnijim tako što automatski podešava program pranja. Kada sudovi nisu previše zaprljani, mašina će koristiti manje vode i obrnuto. Pojedini modeli će i količinu deterdženta potrebnu za pranje uskladiti sa nivoom zaprljanosti posuđa, čime se štedi i deterdžent.
Odloženi start je odlična funkcija koju imaju i veš-mašine, a omogućava vam da podesite u koje vreme želite da se mašina automatski uključi i počne sa pranjem. To praktično znači da nećete morati da ostajete budni do kasno kako biste sačekali “jeftinu struju”. Biće dovoljno da pre polaska na spavanje aktivirate funkciju za odloženi start i podesite u koje vreme mašina treba da se uključi.
Programi za uklanjanje tvrdokornih mrlja su odlično rešenje za pranje posuđa u kome je neto zagorelo ili se zalepilo.
Eko programi mogu biti praktični kada perete manje zaprljane sudove jer se pranje obavlja na nižoj temperaturi, čime se dodatno štedi električna energija.
Aqua Stop funkcija sprečava curenje vode u slučaju kvara ili oštećenja mašine za sudove, tako što blokira ventil za dovod vode. U ovu funkciju se i te kako isplati investirati, mada razlika u ceni između mašina koje imaju i koje nemaju Aqua Stop tehnologiju nije velika.
Omekšavanje vode je proces kojim se iz vode uklanja kamenac, pa sudovi nakon pranja odnosno sušenja nemaju čuvene bele flekice od vode. Uz to, smanjuje se negativan uticaj kamenca i na samu mašinu.
Programi intenzivnog sušenja posuđa omogućavaju veoma efikasno sušenje, kako biste sudove direktno iz mašine mogli da vratite na policu.
Funkcija automatskog otvaranja vrata omogućava da vas sudomašina sama obavesti o završenom ciklusu pranja, tako što će se vrata mašine automatski otvoriti. Na ovaj način će svi ukućani znati da li se u mašini nalaze oprani ili prljavi sudovi - ako su vrata otvorena, sigurno su oprani.
Funkcija tihog rada ili noćni režim omogućava da mašina za pranje sudova ne proizvodi buku tokom ciklusa pranja.
Funkcija bežičnog povezivanja sa drugim uređajima je karakteristična za pametne mašine za pranje sudova. Smart sudomašine možete jednostavno, putem aplikacije, da povežete sa svojim telefonom i upravljate programima sudomašine sa bilo kog mesta. Naravno, putem aplikacije možete da proverite i detalje aktivnog ciklusa pranja, u smislu preostalog vremena i slično.
Sada znate šta je sve potrebno da uzmete u razmatranje pre nego što se upustite u odabir sudomašine i na šta obratiti pažnju prilikom kupovine mašine za pranje sudova. Posebno posvetite pažnju tome koje dodatne programe i funkcije želite, kako bi vaša mašina za sudove radila još bolje i efikasnije.
Da li ste zadovoljni svojom mašinom za pranje sudova?
Na našem sajtu možete podeliti svoje iskustvo sa mašinom za sudove koju trenutno koristite ili ste je ranije koristili. Na taj način ćete pomoći onima koji razmišljaju o kupovini iste sudomašine, jer su korisničke recenzije, ocene, iskustva i preporuke za mašine za sudove najbolji način za donošenje prave odluke pri kupovini.
Takođe, sajt “Iskustva & Preporuke” vam omogućava da upoređujete cene za samostojeće mašine za sudove, kao i cene za ugradne mašine za pranje sudova u prodavnicama širom Srbije - sve na jednom mestu.