KAKO OČISTITI MAŠINU ZA PRANJE SUDOVA: Rešite se neprijatnih mirisa i produžite vek trajanja svom uređaju
Redovno čišćenje i održavanje mašine za sudove sprečiće pojavu neprijatnog mirisa i obezbediće duži životni vek uređaja.Mašina za pranje sudova ili sudomašina, kraće rečeno, je definitivno jedan od najkorisnijih uređaja koji se mogu pronaći u savremenom domaćinstvu. Na vama je samo da uklonite višak hrane odnosno krupne ostatke hrane sa sudova i da ih zatim ubacite u mašinu za sudove, koja će obaviti ostatak posla umesto vas.
Pored vremena, mašina za sudove značajno štedi i vodu, ali i vašu energiju jer više nema mukotrpnog ručnog pranja gomile sudova.
Mašina za sudove donosi brojne benefite kada je reč o svakodnevnom obavljanju kućnih poslova, a da bi mogla što bolje da funkcioniše i služi vam duži niz godina, važno je da redovno brinete o njoj, tj. da je redovno čistite. Hajde sada da vidimo kako očistiti mašinu za sudove.
Ono što unapred treba da znate je da čišćenje sudomašine nije komplikovan proces, a sve informacije o tome šta vam je potrebno za održavanje mašine za sudove vas čekaju u nastavku teksta.
Šta vam je potrebno za čišćenje mašine za sudove?
Pre nego što započnete čišćenje sudomašine, izvadite sve odvojive delove iz mašine. Ukoliko vaša mašina ima odvojivi filter, izvadite i njega.
Za temeljno čišćenje mašine za pranje sudova će vam trebati:
- Manja posuda ili činija
- Deterdžent za sudove ili neko drugo neabrazivno sredstvo za čišćenje
- Sunđer ili krpa za brisanje
- Četkica za zube
- Čačkalica
Važno je da za čišćenje mašine za sudove ne koristite previše grube materijale, poput aluminijumskih žica ili previše agresivna sredstva za čišćenje, kako biste izbegli pojavu ogrebotina, rđe i drugih oštećenja na mašini.
Čišćenje sudomašine u nekoliko jednostavnih koraka
Sipajte mlaku vodu u posudu i zatim dodajte nekoliko kapi blagog sredstva za čišćenje. Potom potopite krpu ili mekani deo sunđera u sapunicu, iscedite je i prebrišite unutrašnjost mašine za pranje sudova.
Proverite rupice (dizne) na prskalicama mašine i proverite da li su začepljene. Ukoliko primetite da su se nataložile nečistoće u prskalicama, očistite ih čačkalicom. Kada obavite sve ovo, ostavite mašinu da se u potpunosti osuši.
Dok se sudomašina suši, delove koje ste izvadili takođe prebrišite krpom ili sunđerom potopljenim u sapunicu, a potom isperite pod mlazom mlake vode i ostavite da se osuše. Ukoliko ste primetili da su se na odvojim delovima mašine nataložile nečistoće, pogotovo na teže pristupačnim mestima, možete ih ukloniti četkicom za zube.
Sada je vreme da pređete na čišćenje filtera mašine za sudove. Četkicom za zube pažljivo uklonite delove hrane koji su se nataložili na filteru, a potom isperite filter pod mlazom mlake vode. Možete ga prebrisati krpom ili sunđerom koje ste prethodno potopili u sapunicu, a posle toga još jednom isperite filter i ostavite da se dobro osuši. Redovno čišćenje filtera je od izuzetne važnosti jer usled nagomilavanja ostataka hrane može da dođe do pojave neprijatnih mirisa, kao i do toga da sudomašina više ne bude toliko efikasna zbog začepljenja.
Nakon što filter i svi delovi koje ste izvadili iz sudomašine budu potpuno suvi, vratite ih u mašinu. Prvo ubacite filter, a potom i sve ostale delove.
Održavanje mašine za sudove podrazumeva i brigu o njenoj spoljašnjosti. Ovo se odnosi na samostojeće sudomašine ili ugradne mašine za sudove kojima je prednji deo vidljiv, tj. na mašine koje nisu u potpunosti sakrivene unutar kuhinjskog enterijera.
Prebrišite spoljašnji deo mašine krpom ili sunđerom potopljenim u istu mešavinu vode i deterdženta kojima ste očistili unutrašnjost mašine, a potom je prebrišite suvom krpom. Koristite meke i čiste krpe, kako biste bili sigurni da se u njima ne nalaze čestice prljavštine koje bi mogle da naprave ogrebotine na vašoj mašini.
Koliko se često čisti mašina za sudove?
Čišćenje sudomašine bi trebalo da obavite jednom u dva-tri meseca kako biste bili sigurni da neće doći do pojave neprijatnih mirisa ili problema u radu mašine.
Ponekad - i pored redovnog čišćenja - u mašini za pranje sudova mogu da se nađu uporni ostaci hrane, masnoća, ostaci deterdženta, kao i kamenac. U tom slučaju možete da prebrišete unutrašnjost mašine sunđerom na koji ste prethodno sipali malo limunovog soka ili alkoholnog sirćeta. Limunovim sokom ili alkoholnim sirćetom takođe prebrišite i odvojive delove mašine.
Nekoliko korisnih sveta:
- Jednom u nekoliko meseci uključite sudomašinu na program samočišćenja, kako bi vrela voda uništila bakterije u mašini, a i kako bi se očistili svi delovi do kojih ne možete u potpunosti da doprete. Kada uključujete mašinu na ovaj program, nemojte da deterdžent za sudove (tablete), već je pustite da radi bez ikakvog deterdženta.
- Nakon završenog ciklusa pranja sudova, očistite ostatke hrane koja je ostala na dnu mašine ili u filteru.
- Ne koristite više deterdženta za sudove od preporučene doze, kako se ne bi pojavile mrlje na posuđu, naročito staklenom.
- Izbegavajte da slažete sudove previše visoko kako ne biste blokirali rotirajuću prskalicu.
- Ukoliko možete, ne koristite često program za sušenje posuđa na najvišoj temperaturi jer ćete time uštedeti električnu energiju, a na duže staze smanjiti i račune za struju.
Kroz ovaj tekst ste saznali kako da efikasno očistite mašinu za pranje sudova u samo nekoliko jednostavnih koraka, uz pomoć sredstava koje sigurno u svakom trenutku imate u kući. Ne zaboravite da redovno čišćenje mašine za sudove obezbeđuje njenu maksimalnu efikasnost u radu i produžava životni vek uređaja.
Planirate kupovinu nove mašine za pranje sudova?
Bez obzira na to da li vam je potrebna samostojeća sudomašina ili ugradna mašina za sudove, pri izboru vam najviše mogu pomoći recenzije, ocene, iskustva i preporuke za mašine za sudove, koje pišu sami korisnici, prenoseći vam vlastita iskustva sa svojim uređajima.
Takođe, na sajtu Iskustva & Preporuke možete upoređivati cene mašina za sudove u prodavnicama širom Srbije.