KAKO RESTARTOVATI LAPTOP ILI DESKTOP RAČUNAR: "Paket prve pomoći" koji će rešiti mnoge probleme sa vašim računarom

Kada operativni sistem računara otkaže poslušnost ili kada neki program ne funkcioniše kako treba, važno je znati kako restartovati laptop ili desktop računar.
Kako restartovati laptop - Restart opcija na ekranu računara

Desktop i laptop računari su generalno pouzdane mašine, ali se, nažalost, i njima dešava da “zabaguju”, “zamrznu se”, počnu odjednom da rade usporeno… Sve su to razlozi za restartovanje računara, jer se restartovanjem mogu rešiti mnogi problemi.

Zato je potrebno znati kako restartovati laptop ili desktop kompjuter, odnosno kako ga isključiti i ponovo uključiti u jednom kontinuiranom procesu, bez prekida u dotoku struje i, na jednostavan način, učiniti da sve ponovo radi kako treba.

Važno je da znate da restartovanje nije isto što i resetovanje i da se ove dve stvari veoma razlikuju, te ih ne treba mešati. Ukoliko niste sigurni u čemu je razlika između restartovanja i resetovanja, budite bez brige jer ćemo ovaj tekst početi upravo od toga.

Šta je restartovanje računara?

Restartovanje je proces sličan isključivanju i ponovnom uključivanju računara. Tokom procesa restartovanja računar će se isključiti, a zatim automatski ponovo uključiti i pritom iznova pokrenuti svoj operativni sistem i sve softverske procese. Ipak, imajte u vidu da ručno isključivanje i ponovno uključivanje računara nije isto što i restartovanje i da na ovaj način ne možete da “imitirate” proces restartovanja.

Naime, kada računar isključite, neki elementi operativnog sistema se neće baš stvarno isključiti već će se njihovo stanje “zamrznuti” i tako snimiti na SSD ili hard disk. Prilikom sledećeg uključivanja računara, “zamrznuti” delovi operativnog sistema će se “odmrznuti” i biće odmah spremni za rad. Ovaj metod se naziva Fast Boot i ima za cilj da znatno ubrza proces uključivanja računara.

S druge strane, prilikom restartovanja računara, svi programi i svi elementi operativnog sistema će se zaista u potpunosti zaustaviti i ponovo pokrenuti.

Logično, restartovanje neće ni na koji način uticati na podatke koje imate u računaru, tj. ništa se neće obrisati (ukoliko ste prethodno sačuvali otvorene dokumente) i to je zapravo najvažnija razlika između restartovanja i resetovanja.

Šta je resetovanje računara?

Iako mnogi mešaju restartovanje i resetovanje, ove dve stvari nisu čak ni slične, a razlika između restartovanja i resetovanja je veoma velika. U prethodnom pasusu smo naveli da restartovanje ne dovodi do brisanja podataka iz računara, jer je praktično reč o procesu sličnom isključivanju i ponovnom uključivanju uređaja.

Međutim, kod resetovanja je stvar potpuno drugačija, jer je resetovanje proces kojim se računar vraća u fabričko stanje tj. stanje u kakvom je uređaj bio kada je bio nov, a to znači da će svi korisnički podaci biti obrisani.

U ovom tekstu ćemo objasniti kako restartovati laptop ili klasičan računar, a o resetovanju će biti reči u posebnom tekstu.

Načini za restartovanje desktop i laptop računara sa Windows operativnim sistemom

Kada govorimo o klasičnim i prenosnim računarima koji rade pod Windows operativnim sistemom, vredi napomenuti da postoji više načina na koje možete restartovati svoj računar. Krenimo redom.

Restartovanje preko “Start” dugmeta

Najosnovniji i najčešće korišćen način za restartovanje laptopa je putem opcija koje se nalaze “ispod” Start dugmeta na ekranu, poznatom i kao Windows dugme.

Kod Windows 10 operativnog sistema, Start dugme se uobičajeno nalazi u donjem levom uglu ekrana, osim ukoliko niste promenili njegovu poziciju u podešavanjima, dok se kod Windows 11 operativnog sistema ovo dugme podrazumevano nalazi gotovo u sredini donje ivice ekrana.

Kliknite na Start dugme ili pritisnite Windows taster na tastaturi, zatim kliknite na takozvano Power dugme (kružić sa uspravnom crticom na vrhu) i na kraju kliknite na opciju Restart - kao što je prikazano na slici ispod.

Windows 10 - Restart opcija u Start meniju

Nakon klika na opciju Restart, računar će započeti proces isključivanja operativnog sistema, nakon čega će se sam uključiti. Imajte u vidu da ovaj proces ni na koji način ne smete prekidati, već je potrebno da sačekate da se računar ponovo u potpunosti uključi pre nego što učinite bilo šta.

Ukoliko ovaj način ne funkcioniše ispravno na vašem računaru, postoji mogućnost da u operativnom sistemu vašeg računara postoji greška ili čak virus koji onemogućava ispravno izvršavanje komande za restartovanje.

Ipak, postoje i drugi načini kako da restartujete svoj laptop ili desktop PC, koje ćemo u nastavku opisati.

Kako restartovati kompjuter uz pomoć Ctrl-Alt-Del kombinacije?

Opciji za restartovanje možete pristupiti i tako što ćete stisnuti kombinaciju tastera Ctrl-Alt-Del, tačnije tako što ćete stisnuti i zadržati taster CTRL (nalazi se u donjem levom uglu tastature), zatim njemu dodati taster ALT (takođe u donjem levom uglu tastature, blizu tastera CTRL) i na kraju dodati i taster DEL (može biti označen i kao DELETE).

Nakon pritiska na navedene tastere, desktop (radna površina) će nestati sa ekrana i videćete jednobojnu pozadinu i nekoliko opcija u sredini ekrana.

Sada je potrebno da kliknete na Power dugme koje se nalazi u donjem desnom uglu ekrana i da potom odaberete opciju Restart. Podsetimo, Power dugme izgleda kao kružić sa uspravnom crticom na vrhu.

Windows 10 - Ctrl-Alt-Del i opcija za restart računara

Ni ovde nije kraj, jer postoji još načina za restartovanje, čak i u slučaju da vam ne funkcioniše touchpad odnosno miš.

Kako restartovati laptop ili desktop PC ukoliko vam ne radi touchpad ili miš?

Našli ste se u situaciji da vam ne radi uređaj za upravljanje kursorom, tj. touchpad ili miš? Evo načina kako možete restartovati laptop ili desktop PC i bez upotrebe touchpad-a ili miša - samo uz pomoć tastature.

Da biste restartovali računar samo uz pomoć tastature, biće potrebno prvo dođete do desktopa tj. radne površine, a to ćete, bez upotrebe miša, uraditi tako što ćete na tastaturi istovremeno stisnusti taster Windows i slovo D.

Sada, kada na ekranu vidite radnu površinu, na tastaturi istovremeno stisnite taster ALT (nalazi se u donjem levom delu tastature) i taster F4 (nalazi se u gorenjem redu tastera).

Na ekranu ćete videti prozor koji vam nudi isključivanje, restartovanje i još neke opcije. Podrazumevano će vam biti ponuđena opcija da isključite računar - što možete videti u padajućem meniju, gde trenutni piše Shut down.

Windows 10 - Shut Down meni

Međutim, vama je potrebna opcija za restartovanje, a ne za isključivanje računara. Opcije se menjaju strelicama nagore i nadole na tastaturi. Dakle, uz pomoć strelica na tastaturi odaberite opciju Restart (verovatno će biti potrebno da samo jednom stisnete strelicu nadole) i zatim pritisnite taster Enter kako biste potvrdili odabranu radnju i restartovali laptop.

Windows 10 - Shut Down meni sa opcijom Restart

Imajte u vidu da kod nekih laptop računara odnosno kod nekih tastatura taster F4 može imati dvostruku funkciju. To znači da taster F4, koji će vam u ovom slučaju biti neophodan, pored svoje primarne funkcije može imati i još neku funkciju - npr. može služiti stišavanju ili pojačavanju zvula ili slično. Uz to, vaš računar može biti podešen tako da se pritiskom na taster F4 aktivira njegova sekundarna funkcije, umesto primarne. U tom slučaju će biti potrebno da pritisnete kombinaciju tastera Alt, Fn i F4 kako biste došli do menija za restartovanje laptopa. Dakle, umesto Alt i F4 stistnite Alt, Fn i F4. Drugim rečima, taster Fn služi za menjanje između primarne i sekundarne funkcije svih F tastera (od F1 do F12).

Šta je Command Prompt i kako restartovati laptop ili desktop kopmjuter preko njega?

Command Prompt je osnovni program za unos komandi putem tastature. Kada kažemo putem tastature, mislimo na kucanje specijalnih “reči” i znakova koje operativni sistem razume kao komande. Uz pomoć ovih komandi je moguće uraditi mnogo toga, pa čak i stvari koje nije moguće uraditi uz pomoć miša. Naravno, postoji i komanda za restartovanje, o kojoj će biti reči u narednih nekoliko redova. Iako vam ručno kucanje komandi može zvučati komplikovano, ceo proces je zapravo veoma jednostavan, pa čak, možemo reći, i zabavan.

Pre svega, potrebno je da na svom računaru otvorite Command Prompt, a to ćete najlakše uraditi tako što ćete kliknuti na Start dugme na ekranu ili pritisnuti Windows taster na tastaturi i odmah zatim ukucati frazu command prompt, a nakon toga kliknuti na Command Prompt ikonicu koju ćete videti u rezultatima pretrage.

Windows 10 - Command Prompt ikonica u Start meniju

Kada se otvori Command Prompt prozor, potrebno je još samo da ukucate komandu za restartovanje i stisnete taster Enter, a komanda glasi:

shutdown /r

Dakle, nakon unosa “shutdown /r” komande, vaš Command Prompt prozor će izgledati kao na slici ispod, a nakon pritiska na taster Enter računar prikazati poruku da će se uskoro restartovati. Sačekajte 30 sekundi i vaš laptop ili desktop računar će se restartovati.

Command Prompt prozor i komanda za restart računara

Kako restartovati Apple MacBook laptop?

MacBook laptop je takođe moguće restartovati na nekoliko načina, a to ćete najlakšse uraditi iz Menu Bar-a ili preko tastature. Naravno, objasnićemo oba načina, a vi koristite onaj koji vam više odgovara.

Kako restartovati Apple laptop iz Menu Bar-a?

Ovo je osnovni način kako restartovati laptop iz Apple MacBook porodice. Sve počinje klikom na ikonicu jabuke, koja se nalazi u gornjem levom uglu ekrana. U padajućem meniju koji će se otvoriti zatim pronađite Restart opciju i kliknite na nju.

Proces restartovanja laptopa će odmah početi i računar će ubrzo ponovo podići sistem.

Restartovanje MacBook laptopa preko tastature

U slučaju da trackpad (touchpad) ili miš na računaru ne rade (ovo može biti razlog za restartovanje laptopa), sistem možete ponovo pokrenuti koristeći samo tastaturu.

Prvi način je najjednostavniji - pritisnite fizičko Power dugme i držite ga 5 sekundi. Računar će se isključiti, a vi nakon toga ponovo pritisnite isto dugme kako biste ga ponovo uključili.

Opcija dva je da uradite forsirano restartovanje laptopa. To možete učiniti istovremenim pritiskanjem tastera Command + Control + Power. Imajte u vidu da će ova komanda odmah restartovati laptop, što može prouzrokovati da izgubite fajlove na kojima ste radili.

Šta ako računar ne radi dobro i nakon restartovanja?

Ukoliko restartovanjem niste rešili problem koji imate na svom laptopu ili desktop kompjuteru, onda će najverovatnije biti potrebno da iznova instalirate kompletan operativni sistem i programe koje koristite. Ukoliko je u pitanju Windows operativni sistem, sve možete uraditi sami, prateći naše detaljno uputstvo za instaliranje Windows 10 operativnog sistema.

Ukoliko reinstalacija operativnog sistema ne pomogne, predlažemo vam da angažujete nekog iskusnijeg, ko će proveriti da li su sve komponente vašeg računara ispravne ili da, još bolje, svoj računar odnesete u ovlašćeni servis.

U slučaju da ste ustanovili da je došlo vreme za zamenu vašeg starog PC-a, najveću pomoć pri izboru novog vam mogu pružiti recenzije, ocene, iskustva i preporuke drugih korisnika laptop i desktop računara i monitora, koji već koriste na stotine različitih modela koji se mogu pronaći na tržištu Srbije.

Takođe, pročitajte i naš Vodič za pametnu kupovinu laptop računara i saznajte na šta treba da obratite pažnju prilikom izbora laptopa.