PROGRAMI KOJI PRIKAZUJU KOLIKA JE TEMPERATURA LAPTOPA: Saznajte da li je pregrevanje uzrok sporog rada vašeg računara
Predstavljamo vam besplatne programe uz pomoć kojih možete jednostavno proveriti kolika je temperatura vašeg laptop računara, tj. njegovih vitalnih komponenata.Ukoliko se vaš prenosni računar iz čista mira isključuje ili restartuje usred rada, ukoliko radi usporeno ili samo osećate da je neprijatno topao na dodir, neophodno je proverite kolika je temperatura vašeg laptopa. Pitate se kako to da uradite? Jednostavno - sve što vam je potrebno je besplatan program koji prikazuje kolika je temperatura laptopa, tj. njegovog procesora, grafičke kartice i drugih vitalnih komponenata.
Kojim programima proveriti kolika je temperatura laptopa?
Pređimo odmah na stvar. Laptop i desktop računari imaju ugrađene senzore koji prate internu temperaturu komponenata laptopa, ali informacijama koje se sa tih senzora dobijaju nije baš lako pristupiti - kako na laptopovima koje pokreće Windows operativni sistem tako i na onim koje pokreće Apple macOS.
Da biste pristupili podacima koje očitavaju senzori za merenje temperature laptopa, potreban je vam je poseban program. Ovakvih programa ima više i većinu njih možete potpuno besplatno preuzeti i koristiti, a u nastavku teksta ćemo predstaviti neke od najpopularnijih.
Core Temp (Windows) - brz i jednostavan program za proveru temperature laptopa
Jedan od najpopularnijih besplatnih programa za proveru temperature laptopa, koji možete koristiti na Windows operativnom sistemu, je Core Temp.
Instalirajte i pokrenite program Core Temp. Program je vrlo jednostavan i pokreće se u malom prozoru koji sa drži samo esencijalne informacije, tj. informacije o modelu procesora koji je ugrađen u vaš računar i informacije o trenutnoj, minimalnoj i maksimalnoj temperaturi procesora. Pored temperature možete videti i opterećenje svakog procesorskog jezgra ponaosob.
Imajte u vidu da se minimalna i maksimalna tempratura mere od trenutka pokretanja programa, što znači da su u prošlosti ove vrednosti bile drugačije, pogotovo u vreme kada je računar bio nov.
Core Temp vam pomaže da pratite temperaturu procesora i da na osnovu prikazanih vrednosti pravovremeno reagujete.
HWiNFO (Windows) - program za detaljno očitavanje temperature laptopa i desktop računara
Prethodni program svakako nije jedini program za proveru temperature laptopa i njegovih procesorskih jezgra.
HWiNFO je još jedan program sa istom namenom, ali, za razliku od Core Temp programa, HWiNFO prikazuje znatno više informacija. Uz to, HWiNFO postoji u dve verzije - jedna se klasično instalira, a druga je takozvana portabl verzija koja ne zahteva instalaciju (pokreće se direktno iz foldera u koji ste smetili program prilikom preuzimanja).
Nakon pokretanja HWiNFO programa, sa leve strane ćete videti različite sekcije od kojih se svaka odnosi na određenu komponentu računara, kao što su procesor, matična ploča, memorija, grafička kartica, baterija itd.
Klikom na dugme “Sensors”, koje se nalazi pri vrhu prozora, otvoriće se dodatni prozor u kome će biti prikazane informacije koje očitavaju svi senzori kojima je računar opremljen. Najverovatnije će prvo biti izlistane opšte informacije o sistemu, a odmah ispod ćete videti i nekoliko sekcija sa infromacijama o procesoru, kao što su brzina svakog pojedinačnog jezgra, temperatura svakog pojedinačnog jezgra i drugo.
HWiNFO zapravo omogućava mnogo više od merenja temperature laptopa. Uz pomoć ovog sjajnog a besplatnog programa možete videti i informacije o dotrajalosti baterije, informacije o ekranu, informacije o grafičkoj kartici i još mnogo toga.
Fanny (macOS) - fraj aplikacija za kontrolu temperature Apple MacBook računara
Naravno da nismo zaboravili korisnike Apple MacBook računara, koji žete da provere radnu tempraturu svog Apple prenosnog računara.
Fanny je besplatna aplikacija koju nakon instalacije treba da postavite kao Widget u Notification Center, u gornjem desnom uglu ekrana. Kada to uradite imaćete uvid u temperature Apple laptopa, tačnije uvid u tempraturu procesora (CPU) i temperaturu grafičke kartice (GPU), a moći ćete da dobijete i inforamcije o brzini obrtanja ventilatora vašeg prenosnog kompjutera.
Koja je normalna tj. idealna temperatura laptopa?
OK, instalirali ste odgovarajući program i saznali ste koja je temperatura vašeg laptopa, ali kako da znate da li je ona u granicama normale i koja je uopšte normalna tj. idealna temperatura latpopa?
Nažalost, na ovo pitanje ne postoji precizan odgovor jer na temperaturu laptopa utiče više faktora. Pravilo je da su savremene elektronske komponente energetski efikasnije od onih koje su se proizvodile pre nekoliko godina, pa bi današnji čipovi trebalo da se manje greju u odnosu na čipove koji su se pre nekoliko godina ugrađivali u računare.
Temperatura laptopa ili desktop kompjutera zavisi i od toga šta na njemu radite. Naime, procesor i grafička kartica će se mnogo više grejati kada su pod velikim opterećenjem. Primera radi, dok igrate video-igru, procesor i grafička kartica će biti maksimalno angažovani, pa će u tim trenucima njihova temperatura biti znatno veća nego kada kucate tekst u Word-u.
<>Još jedan, ali ne i poslednji faktor koji utiče na zagrevanje laptopa je materijal od kojeg je izrađeno njegovo kućište. S obzirom na to da je aluminijum bolji provodnik toplote od plastike, očekivano je da će se aluminijumski laptopovi bolje hladiti.
Generalno, može se reći da je normalna temperatura procesora u rasponu od 40 do 50 °C kada na laptopu ne radite ništa zahtevno, npr. dok kucate tekst, odnosno od 70 do 80 °C dok je laptop pod maksimalnim opterećenjem. Temperature kod desktop računara bi trebalo da budu niže u proseku za desetak stepeni, s obzirom na to da su desktop računari znatno bolje “provetreni” u odnosu na laptopove. Ipak, ove brojke ne treba da uzimate “zdravo za gotovo” jer mnogo toga zavisi i od samog modela laptopa, tj. od toga na koji način su inženjeri rešili rashladni sistem.
Zašto dolazi do pregrevanja laptopa i kako to sprečiti?
Ukratko, najčešći uzrok pregrevanja laptopa jeste nagomilavanje prašine koja ometa cirkulaciju vazduha kroz računar, zbog čega rashladni sistem laptopa nije u stanju da se reši akumulirane toplote. Nažalost, nijedan laptop na svetu nije imun na prašinu.
Ipak, postoji jednostavno rešenje ovog problema, a to je - čišćenje računara i zamena dotrajale termalne paste. To možete uraditi sami, pod uslovom da posedujete odgovarajuće znanje i alat. Ukoliko smatrate da niste tome dorasli, ne preostaje vam ništa drugo nego da kontaktirate ovlašćeni servis i njima sve prepustite.
Planirate kupovinu novog laptopa?
Prilikom izbora i kupovine najviše vam mogu pomoći recenzije, iskustva, preporuke i cene za laptopove koji se mogu kupiti na tržištu Srbije. Čitajte šta korisnici brojnih modela imaju da kažu o svojim laptopovima ili podelite svoje iskustvo sa drugima.
Takođe, pročitajte i naš Vodič za pametnu kupovinu laptop računara i saznajte na šta treba da obratite pažnju prilikom izbora laptopa.