GREJE VAM SE LAPTOP? KOJI SU RAZLOZI I KAKO DA GA OHLADITE: Niža temperatura znači bolje performanse i duži radni vek

Laptop se greje tj. pregreva iz više razloga, a za svaki od njih postoji rešenje koje će pomoći da vaš laptop bude hladniji i brži u radu.
Greje se laptop - jaje se prži na pregrejanom laptopu

Ako vam se laptop previše greje, to u praksi znači samo jedno - njegovi ventilatori se okreću maksimalnom brzinom i “bučniji su od mlaznog aviona”. Kada se laptop pregreva imate utisak kao da se “mašina” bori za goli život, a kontinuirano pregrevanje laptopa neretko može da dovede do kvara, pa čak i do trajnih oštećenja koja su najčešće izuzetno skupa za popravku. To, verujemo, sigurno ne želite.

Da ne bi došlo do takvih nemilih scena, u ovom tekstu ćemo objasniti kako možete da ohladite svog elektronskog ljubimca i sprečite da se laptop greje i pregreva čak i kada na njemu ne radite ništa zahtevno.

Laptop se greje - zašto?

Postoji više razloga zašto vam se laptop greje, a u nastavku ćemo navesti one koji se u praksi najčešće javljaju.

Za početak, možda vam se laptop nalazi u previše toploj prostorjii. U tom slučaju, sasvim je normalno da dođe do pregrevanja laptopa. Erudite se da laptop koristite pri ambijentalnoj temperaturi koja nije viša od 25 °C.

Takođe, ako koristite računar na površini koja ometa protok vazduha - recimo ako ga držite na ćebetu, jastuku ili pokrivaču - onda je laptop sklon dodatnom grejanju jer tada računar svojom težinom utone u mekanu podlogu pa svež vazduh ne može da dođe do ventilacionih otvora koji se uglavnom nalaze na donjoj strani laptopa. Laptop računar uvek postavite na ravnu, tvrdu površinu.

Muška osoba koristi laptop u krevetu - korišćenje laptopa na krevetu dovodi do pregrevanja

Povod za prekomerno grejanje laptopa često može da leži i u upotrebi neadekvatnog punjača, odnosno neoriginalnog. Upotreba originalnog punjača se preporučuje iz više razloga, a ovo je samo jedan od njih.

Do povećanog grejanja laptopa može doći i u slučaju da nije redovno čišćen, to jest da njegova unutrašnjost nike redovno čišćena. Zapravo on može biti prepun prašine, koja je jedna od glavnih uzroka pregravanja laptopa budući da blokira ventilacione otvore i onemogućava hlađenje laptopa tj. onemogućava toploti da napusti kućište uređaja.

Ipak, treba uzeti u obzir i činjenicu da nisu svi rashladni sistemi koji se ugrađuju u laptop računare podjednako efikasni, kao i to da nisu svi čipovi isti - neki se greju manje, a neki više. Drugačije rečeno, kod nekih laptop računara problem grejanja nije moguće rešiti jer uzrok visoke temperature leži u dizajnu samog računara.

Zašto je pregrevanje laptopa opasno?

Ukratko, ukoliko se laptop previše greje, sve na njemu radi usporeno. To je zato što CPU tj. centralni procesor, koji se nalazi u službi “mozga” računara, kao i GPU tj. grafički procesor iliti grafička kartica, ne smeju ni “pod razno” da se pregrevaju. Naime,svi ovi čipovi imaju ugrađenu zaštitu od pregrevanja koja funkcioniše tako što uspori rad čipa kada njegova temperatura dostigne neku kritičnu tačku. Na taj način se sprečava dodatno grejanje čipa koje bi sigurno dovelo do trajnog oštećenja tj. do “crkavanja” čipa.

Ako usporavanje rada nije dovoljna mera da bi se temperatura čipova držala ispod kritične tačke, dolazi do iznenadnog isključenja laptopa, pa čak i do kvarenja njegovih unutrašnjih komponenata.

Ukoliko laptop koristite za slanje imejlova i surfovanje internetom, verovatno nećete primetiti spor rad računara ili ćete primetiti usporenje koje vam neće previše smetati, ali to ne znači da ne treba da reagujete. No, ako se oslanjate na brzinu laptopa radi završavanja poslova, usporeni rad sistema vam neće dati mira.

Kako da ohladite laptop koji se pregreva?

Ima nekoliko načina kako da ohladite laptop koji se previše greje. Naravno, sve zavisi od toga šta je uzrok pregrevanja vašeg laptop računara, pa verovatno neće svaka metoda rashlađivanja biti primenjiva na vaš uređaj, ali neka od njih će sigurno dati dobre rezuiltate i poboljšati performanse laptopa.

1. Očistite laptop od prašine

Laptopovi su više nego skloni sakupljanju prašine. Ako vam se laptop greje više nego obično, prvo što treba da proverite jeste da li se nakupila prašina oko kulera tj. hladnjaka.

Kako bi ste to učinili, najverovatnije će biti neophodno da otvorite svoj laptop, tj. da skinete donji poklopac kućišta. Ukoliko niste dovoljno stručni i iskusni, neophodno je da ovaj posao prepustite profesionalcima.

Prašina se obično skuplja na izduvnom delu rashladnog sistema, na njegovoj unutrašnjoj strani, tačnije na ventilatoru i rebrima za odvođenje toplote, tako da prvo proverite ovaj deo. Na slici koja sledi možete videti kako izgleda kada se prašina nakupi na ventilatoru laptopa i formira pravo "ćebence" koje ne dozvoljava toplom vazduhu da izađe iz kućišta laptopa.

Ventilator laptopa, pun prašine koja otežava hlađenje

Nataložena prašina sa spoljnih delova laptopa može da se ukloni mekanom četkicom ili komprimovanim vazduhom u boci. Međutim, to neće bitnije uticati na bolji rad računara i neophodno je, ukoliko ne posedujete odgovarajuća znanja i alate, da svoj laptop odnesete u servis kako bi pravilno bio očišćen od prašine.

Napomena:

Budite oprezni ako samostalno čiste laptop od prašine kako ne bi došlo oštećenja njegovih elektronskih komponenata.

2. Nabavite originalni punjač

Postarajte se da koristite originalni punjač, koji inače dolazi uz laptop. Na tržištu se može naći pregršt kompatibilnih nebrediranih punjača, koje gotovo po običaju “krasi” pristupačna cena. No, uvek je bolje koristiti originalni punjač, jer kopije mogu da izazovu prekomerno grejanje laptopa.

3. Koristite postolje za hlađenje laptopa

Bez obzira na to što vaš laptop ima interni rashladni sistem, postolje za hlađenje može da pomogne oko sprečavanja dodatnog grejanja laptopa. Postolje služi kao dodatni “frižider” za laptop, omogućavajući da računar radi kako treba.

Ova postolja poseduju dodatne ventilatore koji se obično napajaju sa laptopa, putem USB priključka, i sprečavaju da vam se laptop greje tj. snižavaju njegovu radnu temperaturu.

Postolje za hlađenje laptopa može pomoći u snižavanju radne temperature računara

4. Zamenite termalnu pastu na procesoru i grafičkom čipu

Svaki laptop ima procesor. Procesor je čip koji se prirodno jako greje, zbog čega je procesor u direktnom kontaktu sa rashladnim sistemom. Kako bi kontakt između procesora i rashladnog sistema bio što bolji, između procesora i rashladnog sistema se nalazi termalna pasta koja ima za cilj da omogući što efikasniji prenos toplote sa procesora na rashladni sistem.

Međutim, nakon određenog vremena termalna pasta izgubi svoje hemijske i fizičke karakteristike, tj. dođe do smanjenja termalne provodnosti, zbog čega se toplota sa procesora teže prenosi na hladnjak. Zato je potrebno da se termalna pasta periodično zameni novom. Trajnost termalne paste zavisi od same paste - neke paste se menaju na dve godine, a neke na znatno veći broj godina.

Pored procesora, grafički čip (GPU) takođe može koristiti termalnu pastu za efikasniji prenos toplote, a na sledećoj slici možete videti proces nanošenja termalne paste na čip.

Nanošenje termalne paste na površinu čičpa - termalna pasta u špricu

Nadamo se da su vam ovi saveti pomogli oko identifikovanja i rešavanja problema koji dovode do pregrevanja vašeg laptopa. Ukoliko vam se laptop i dalje prekomerno greje, topla preporuka je da se obratite ovlašćenom servisu za vaš brend laptopa.

Planirate kupovinu novog laptopa?

U slučaju da ste ustanovili da je došlo vreme za zamenu vašeg laptopa, najveću pomoć pri izboru novog vam mogu pružiti recenzije, ocene, iskustva i preporuke drugih korisnika laptop računara, koji već koriste na stotine različitih modela koji se mogu pronaći na tržištu Srbije.

Takođe, pročitajte i naš Vodič za pametnu kupovinu laptop računara i saznajte na šta treba da obratite pažnju prilikom izbora laptopa.