VODIČ ZA PAMETNU KUPOVINU FENA ZA KOSU 2025: Od izbora najboljeg uređaja za vaš tip kose do besprekorne frizure

Naučite kako da izaberete fen za svoj tip kose, saznajte koja je razlika između jonskih, turmalinskih i keramičkih fenova i još mnogo toga.
Vodič za pametnu kupovinu fena za kosu - žena u prodavnici bira fen

Fen za kosu je jedan od onih uređaja kojeg poseduje verovatno svaka kuća. S tim u vezi, kupovina fena je nešto kroz šta ćete pre ili kasnije i sami morati da prođete, bez obzira da li fen koristite samo za sušenje kose ili i za stilizovanje kose nakon pranja. Ukoliko imate naviku da sami stilizujete kosu, onda znate koliko je važno da imate pouzdan i kvalitetan fen za kosu.

Iako kupovina fena za kosu može da deluje kao jednostavan zadatak, fenovi se među sobom mogu veoma razlikovati - ne samo po snazi, već po mnogo čemu. Zato će biti dobro da znate sa kojim sve mogućnostima i tehnologijama dolaze savremeni modeli fenova za kosu i kako izabrati najbolji fen u odnosu na tip kose i u skladu sa time kakav izgled želite da date svojoj kosi.

Ovaj vodič za kupovinu fena za kosu će vam pružiti brojne korisne informacije, kako bi vaš novi fen imao sve ono što vam je potrebno. Između ostalog, saznaćete:

Krenimo sada redom.

Kako izabrati fen prema tipu kose?

Ako već niste, onda ćete sigurno čuti da svaki tip fena odgovara svakom tipu kose, ali to, ipak, nije tačno. Odmah ćemo objasniti zbog čega je to tako.

Ukoliko imate tanku i prirodno veoma ravnu kosu, onda znate da ovakvom tipu kose može da fali volumen. Zbog toga što vam je kosa savršeno ravna nakon pranja, ne morate da se fenirate “na ravno”, ali feniranje koje kosi daje volumen i gustinu je svakako odlična opcija. Za ovakav tip feniranja, najbolje je da izaberete takozvani keramički fen (da ne bude zabune, keramički fenovi se takođe izrađuju od plastike).

Keramički fen je idealan izbor za ravnu i tanku kosu zbog toga što omogućava efekat punoće, a sa druge strane ne dovodi do oštećenja ove delikatne dlake jer ovakvi fenovi odlično regulišu nivo vrućeg vazduha.

Ukoliko imate gustu kosu bez sjaja, iz koje često vire nestašne vlasi i pramenovi, onda bi trebalo da razmislite o kupovini takozvanog jonskog fena. Jonski fenovi tokom sušenja kose otpuštaju jone koji kosu čine sjajnom i uglađenom. Dobra su opcija ukoliko ste primetili da vam je i nakon regeneratora ili maske kosa beživotna i teža za oblikovanje.

Devojka suši svoju kovrdžavu kosu fenom sa koncentratorom vazduha

U slučaju da imate kovrdžavu kosu, trebalo bi da izaberete fen sa difuzerom, jer će on na najbolji način definisati vaše lokne i istaći njihov oblik i teksturu. Kod fena sa difuzerom bi trebalo da obratite pažnju na to da difuzer ima šire postavljene separatore, kako bi vam lokne bile što definisanije.

Kada odabrati keramički, a kada jonski fen za kosu?

Keramički fen za kosu bi trebalo da odaberete ukoliko želite fen koji će sprečiti oštećenje dlake. Zahvaljujući unutrašnjem keramičkom sloju, ovi fenovi omogućavaju ravnomerno distribuiranje toplote, usmeravajući ka vašoj kosi onu količinu toplog vazduha koja je potrebna, a to je uglavnom najmanja moguća. Na taj način se kosa štiti od oštećenja. Ovaj tip fena je dobar izbvor za tanku ili suvu kosu. Keramički fenovi su uglavnom skuplji od standardnih, a jeftiniji od jonskih fenova. Na istim principima se baziraju i tzv. porcelanski fenovi, jer je porcelan zapravo fina keramika.

Za jonski fen bi trebalo da se se odlučite ukoliko želite kosu visokog sjaja, koja će biti savršeno glatka i ravna. Jonski fen funkcioniše po principu otpuštanja negativno naelektrisanih jona koji utiču na pozitivno naelektrisane molekule vode, omogućavajući efikasnije i brže sušenje. Uz to, negativni joni neutrališu postojeće pozitivno jonsko naelektrisanje u kosi, koje je nastalo oštećenjem kutikule vlasi. Ukratko, krajnji rezultat će biti glatka i sjajna kosa, bez onih nestašnih vlasi koje ne možete da “ukrotite”. Ovim fenom možete da oblikujete željenu frizuru i na nižoj temperaturi. Kao izvor jona fen može koristiti jonizator ili turmalin. Turmalin je poludragi kamen koji pod dejstvom električne struje proizvodi negativne jone, pa ćete u praksi sretati i termin “turmalinski fen”. Turmalinski fenovi postižu još bolje rezultate, zbog čega su sveukupno kvalitetniji, ali i skuplji.

Da li izabrati standardni ili profesionalni fen za kosu?

Glavna razlika između standardnog i profesionalnog fena je u tome što profesionalni fenovi najčešće imaju veću snagu i više dodataka za sušenje i oblikovanje. Jačina standardnih fenova se kreće između 1.300 i 1.800 W, dok snaga profesionalnih fenova prelazi 2.000 W, a može da se kreće i do 3.600 W.

Ukoliko fen uglavnom koristite samo za sušenje kose, bez stilizovanja, onda možete da izaberete i neki od standardnih fenova za kosu, ali imajte u vidu da fenovi manje snage nisu pogodni za dug i intenzivan rad jer može doći do pregrevanja i otkazivanja motora i drugih delova. Vodite računa o ovome ukoliko imate veoma dugu i bujnu kosu i u tom slučaju ipak izaberite nešto snažniji fen.

Devojka sa izuzetno dugom kosom puštenom niz leđa

Koji dodaci za stilizovanje će vam biti potrebni?

Dva osnovna nastavka za stilizovanje kose koje možete pronaći u kompletu sa fenom su koncentrator i difuzer. Koncentrator je koristan prilikom feniranja “na ravno”, tj. tokom ispravljanja kose jer fokusira topao vazduh ka jednoj tački, omogućavajući da efikasno ispravite kosu četkom.

S druge strane, ukoliko želite da definišete i stilizujete talasastu ili kovrdžavu kosu, najbolje je da koristite difuzer. Ovaj nastavak omogućava da toplota iz fena bude usmerena na veću površinu kose, ali bez toga da vam se kosa razleti. Difuzer daje strukturisan oblik i volumen kovrdžama.

Koncentrator i difuzer - standardni dodaci za fen za kosu

Na šta još treba obratiti pažnju prilikom izbora i kupovine fena za kosu?

Generalno pravilo je da pre sušenja fenom sačekate da se kosa prvo malo prosuši prirodnim putem, a da za vreme sušenja fenom izbegavate previše topao vazduh. Što više opcija za temperaturu i brzinu bude imao vaš fen, to ćete imati veću fleksibilnost prilikom sušenja i stilizovanja.

Zato uvek birajte fen koji ima više mogućnosti za podešavanje temperature i jačine duvanja. Primera radi, fen koji nudi tri nivoa toplote i dve-tri brzine duvanja će zadovoljiti većinu korisnika i odgovaraće većini scenarija.

Težina fena je takođe važna. Ukoliko imate veoma dugu kosu kojoj je potrebno više vremena za sušenje i oblikovanje, razmislite o kupovini laganijeg fena koji je udoban za držanje, kako biste mogli lepo da stilizujete svaki pramen kose, a sam fen lako uhvatite i držite bez napora. Danas možete da pronađete veliki izbor fenova za kosu koji su kompaktni, lagani i lako sklopivi, što ih čini praktičnim za svakodnevno upotrebu, ali i zgodnim za nošenje na putovanja.

Sada imate jasniju sliku o tome na šta obratiti pažnju prilikom kupovine fena za kosu i verujemo da znate odgovor na pitanje kako izabrati fen. Za kraj, još jednom da ponovimo: prvo uzmite u obzir svoj tip kose, zatim razmislite o tome koji nastavci su vam potrebni, koje dodatne funkcije želite i koliko su vam važni snaga, težina i dizajn fena za kosu.