KAKO OČISTITI PEGLU: Trikovi za lako uklanjanje kamenca, zalepljene tkanine i drugih nečistoća sa grejne ploče
Uz redovno održavanje, pegla će pružiti najbolje rezultate i neće prljati ili oštećivati tkaninu. Zato je važno da znate kako se čisti pegla.Bez obzira na to da li je peglanje vaša svakodnevna obaveza ili peglate samo nekoliko puta mesečno, redovno održavanje pegle je od ključnog značaja ako želite najbolje rezultate peglanja - bez uprljane ili oštećene garderobe. Kako očistiti peglu je pitanje koje se najčešće postavlja tek kada se primete fleke od kamenca, ostaci zagorele tkanine i druge nečistoće. Tada često može da se dogodi da pegla više ne bude tako efikasna, a takođe se javlja opasnost od toga da se fleke sa pegle prenesu na odeću ili da se odeća mehanički ošteti.
Da bi vas pegla služila što duži niz godina i da ne biste prerano morali da razmišljate o kupovini nove pegle, važno je da znate kako očistiti kamenac sa pegle i njenih delova, odnosno kako očistiti fleke i nečistoće sa grejne ploče pegle. U ovom tekstu ćete moći da pročitate više o tome kako da pravilno održavate svoju peglu, kako bi uvek bila maksimalno funkcionalna.
Kako očistiti kamenac sa pegle i iz rezervoara za vodu?
Ukoliko ste primetili da se u toku peglanja pojavljuju bele fleke na odeći ili da su se na pegli formirale naslage kamenca, vreme je da očistite kamenac sa pegle. Za čišćenje kamenca sa pegle biće vam potrebno sledeće:
- Soda bikarbona
- Destilovana voda
- Alkoholno sirće
- Čista krpa
- Nekoliko štapića za uši
- Peškir
Soda bikarbona se pokazala kao odlično sredstvo za razlaganje naslaga kamenca sa pegle, pa čak i za čišćenje drugih nečistoća koje se mogu naći na grejnoj ploči pegle. Zapravo, ono što vam je potrebno za čišćenje kamenca sa pegle je pasta od sode bikarbone.
Pastu od sode bikarbone ćete napraviti tako što ćete pomešati destilovanu vodu i sodu bikarbonu u razmeri 1:2. Koristite destilovanu vodu jer ona ne sadrži kamenac. Dakle, ukoliko sipate dve kašičice vode, dodajte četiri kašičice soda-bikarbone. Pasta bi trebalo da bude takve teksture da možete lako da je namažete na peglu, što znači da treba da ima određenu gustinu i da može da se zalepi za grejnu ploču.
Dobijenu smesu tj. pastu potom razmažite po grejnoj ploči pegle, a to možete uraditi špatulom ili prstima. Pastu možete da stavite samo na delove zahvaćene kamencem, a možete da je razmažete i po čitavoj ploči, ukoliko želite celu da je očistite. Nakon toga ostavite pastu da deluje nekoliko minuta.
Zatim uzmite krpu i nakvasite je destilovanom vodom, a potom obrišite ploču od vrha ka dole. Za čišćenje rupica na grejnoj ploči koristite štapić za uši, koji ste prethodno potopili u destilovanu vodu.
Nakon ovoga bi trebalo da pređete na uklanjanje kamenca iz rezervoara za vodu. Pomešajte destilovanu vodu i alkoholno (belo) sirće u razmeri 3:1 (na tri šolje destilovane vode ide jedna šolja sirćeta). Mada razlaže i najtvrdokornije naslage kamenca, ova mešavina vode i sirćeta nije pogodna za sve modele pegli, pa prvo proverite u korisničkom uputstvu da li bi trebalo da je koristite.
Potom uključite peglu na najvišu temperaturu sa funkcijom pare i postavite je uspravno na peškir. Kroz paru će izaći i kamenac iz rezervoara za vodu. Pazite kako rukujete peglom u ovom slučaju, kako se ne biste opekli, tj. ošurili.
Uzmite neku staru majicu koju vam nije žao da isprljate i peglajte nekoliko minuta u smeru gore-dole. Ovo radite kako bi sve nečistoće iz pegle ostale na tkanini.
Nakon što završite sa peglanjem, ponovo stavite peglu na peškir jer i tokom hlađenja može doći do curenja prljave vode koju će peškir pokupiti. Kada se pegla u ohladi, ispraznite rezervoar sa vodom u potpunosti i odložite peglu do narednog peglanja.
Kako očistiti peglu od zagorele (zalepljene) tkanine?
Ukoliko vam se desilo da ste podesili peglu na višu temperaturu i da je došlo do toga da tkanina zagori i zalepi se za peglu, biće vam potrebna sledeća sredstva kako biste rešili ovaj problem:
- Soda bikarbona
- Aceton
- Kuhinjska so
- Špatula
- Krpa
- Novine ili sličan papir
Prvo uključite peglu na najnižu temperaturu kako bi zalepljena tkanina malo smekšala, a potom sastružite tkaninu pomoću špatule. Najbolje bi bilo da imate špatulu od drveta, kako se ne bi zalepila za grejnu ploču ili je na drugi način oštetila.
Sipajte u činiju jednaku količinu vode i sode bikarbone. Nakvasite krpu ovom mešavinom, a potom obrišite grejnu ploču kako biste uklonili ostatak nečistoća. Možda je tkanina koja se zalepila za grejnu ploču od poliestera - u tom slučaju za skidanje tkanine koristite aceton. Naravno, prethodno proverite u uputstvu za korišćenje da li grejna ploča vaše pegle to dozvoljava.
Tkaninu možete da skinete i tako što ćete na list novina ili neki sličan papir sipati malo kuhinjske soli i preći nekoliko puta peglom gore-dole preko papira. Ovo će u potpunosti ukloniti i najupornije ostatke tkanine.
Nakon toga isključite peglu i ostavite je da se ohladi, a potom vlažnom krpom možete da uklonite ostatke soli ili sode bikarbone.
Kako očistiti peglu od mrlja i fleka?
Ukoliko dugo niste čistili peglu ili je uopšte niste čistili otkako ste je kupili, postoji mogućnost da su na grejnoj ploči vremenom formirale razne mrlje i fleke. Možda to nisu tvrdokorne mrlje, ali svakako mogu da predstavljaju opasnost kod peglanja odeće. Dobra vest je da veoma lako možete da se rešite ovih mrlja, a za to će vam trebati:
- Pasta za zube
- Deterdžent za pranje sudova
- Krpa
- Peškir
Sipajte mlaku vodu u neku činiju i dodajte malo deterdženta za sudove. Promešajte rastvor i nakvasite krpu sapunicom, a zatim kružnim pokretima očistite grejnu ploču pegle. Potom uzmite drugu, čistu krpu, nakvasite je čistom vodom i očistite grejnu ploču od deterdženta. Na kraju ostavite peglu da se osuši u vertikalnom položaju.
Ukoliko ste ipak zapazili neke tvrdokornije mrlje na grejnoj ploči, možete jednostavno da ih uklonite pomoću paste za zube. Nanesite malu količinu paste na grejnu ploču i razmažite je kružnim pokretima. Za ovo možete koristiti prste, krpu ili mekani deo sunđera.
Sačekajte minut-dva, da pasta deluje, a potom je obrišite čistom mokrom krpom, pokretima gore-dole.
Naposletku podesite peglu na najjaču temperaturu i uzmite neku staru majicu koju ćete kratko peglati napred-nazad kako bi eventualne nečistoće ostale na tkanini, a pegla bila spremna za naredno peglanje savršeno čista.
Još nekoliko načina za održavanje pegle
Možda najjednostavniji način za čišćenje pegle jeste pomoću aluminijumske folije. Nakon što završite sa peglanjem, ostavite peglu da se malo ohladi, ali da bude još uvek topla i istrljajte grejnu ploču lopticom od aluminijumske folije, a potom pređite vlažnom krpom preko ploče. Za uklanjanje manjih nečistoća ne morate da pravite lopticu od folije - biće dovoljno da nekoliko puta pređete peglom preko folije, kao da peglate foliju.
Peglu možete da očistite i pomoću limuntusa, tako što ćete sipati dve kašičice limuntusa u činiju sa vodom i promešati. Potom sipajte rastvor u rezervoar za vodu i uključite funkciju izbacivanja pare dok sva voda ne ispari.
Za uklanjanje tragova zalepljene odeće tj. zalepljene tkanine možete da koristite i tabletu paracetamola. Važno je da pegla bude vruća, ali isključena iz struje. Uzmite tabletu paracetamola i pažljivo stružite područje sa zagorelom tkaninom, a potom obrišite grejnu ploču vlažnom krpom. Ne znamo da li bi isti efekat postigla i neka druga tableta, ali iz iskustva znamo da tableta paracetamola zaista odlično radi posao kada je potrebno ukloniti zalepljenu tkaninu sa dna pegle.
Sada imate odgovor na pitanje kako očistiti peglu od kamenca, ostataka tkanina i različitih fleka i nečistoća. Redovno održavanje pegle će svakako doprineti efikasnijem peglanju, bez bojazni od oštećenja odeće, a takođe će povoljno uticati na funkcionalnost same grejne ploče. Ukoliko i pored redovnog čišćenja ne možete da povratite prvobitni sjaj pegle, vreme je da razmislite o kupovini nove.