KAKO DA BRŽE NAPUNITE MOBILNI TELEFON: Nekoliko načina za efikasnije i bezbednije punjenje baterije

Postoji nekoliko načina da bateriju svog mobilnog telefona napunite brže, bez obzira na to da li vaš telefon podržava brzo punjenje ili ne.
Kako da brže napunite mobilni telefon - telefon na punjaču

Pored trajanja baterije i performansi kamere, brzina punjenja baterije postala je još jedna u nizu karakteristika na koje korisnici odnosno kupci mobilnih telefona i te kako obraćaju pažnju pri izboru.

Kako bi omogućili brže punjenje baterija, proizvođači mobilnih telefona odnosno SoC čipova tj. procesora za telefone osmislili su više različitih tehnologija brzog punjenja. Nažalost, neke od tih tehnologija su još uvek rezervisane za skuplje ili novije modele.

No, čak i ukoliko vaš telefon podržava neku od tehnologija brzog punjenja, to ne mora nužno da znači da ste uz telefon dobili i punjač koji može u potpunosti da iskoristi potencijal telefona u pogledu brzine punjenja. Naime, proizvođači uz telefone često isporučuju slabije punjače, a snažniji tj. brži punjači se kupuju posebno, kao dodatna oprema.

Takođe, postoji i mogućnost da uz novi telefon niste ni dobili punjač, jer sve više modela dolazi bez punjača u kutiji, pa telefon punite nekim starijim, sporim punjačem.

Čak i u slučaju da posedujete punjač koji je u stanju da vaš telefon puni maksimalnom brzinom tj. maksimalnom snagom punjenja koju telefon podržava, sigurno ćete se pre ili kasnije naći u situaciji da poželite da punjenje bude još brže.

Dakle, brzina punjenja baterije telefona prvenstveno zavisi od modela telefona i vrste punjača. Međutim, na brzinu punjenja utiču još neki faktori, kao što su temperatura okoline, nivo angažovanja telefona tokom procesa punjenja, pa čak i intenzitet prijema signala mobilnog operatora.

Dobra vest je da na navedene faktore možete lako da utičete i tako dodatno ubrzate punjenje baterije. S tim u vezi, evo nekoliko praktičnih saveta kako da brže napunite telefon.

Punite telefon u hladnijoj prostoriji

Normalno je da se telefon i baterija zagrevaju tokom punjenja. Zato unutar telefona postoji elektronika koja neprestano meri temperaturu baterije i po potrebi smanjuje brzinu punjenja, kako bi se sprečilo pregrevanje i potencijalno oštećenje baterije ili telefona, pa čak i eksplozija baterije.

Drugim rečima, telefon će se brže puniti u hladnijoj prostoriji jer će niža sobna temperatura povoljno uticati i na temperaturu baterije, pa telefon neće morati da usporava proces punjenja.

Punjenje telefona u hladnijoj prostoriji će ubrzati proces punjenja - telefon na noćnom stočiću u spavaćoj sobi

Skinite zaštitnu masku / futrolu tokom punjenja telefona

Iako su višestruko korisne dok vam je telefon u džepu, u torbi ili na stolu, zaštitne maske i futrole mogu imati negativan uticaj na brzinu punjenja baterije telefona. Naime, maske i futrole zadržavaju toplotu, tj. ne dopuštaju joj da prirodno napusti površinu telefona, zbog čega se baterija brže i više zagreva.

Usled povećane temperature baterije, zaštitna elektronika će usporiti proces punjenja kako bi se baterija rashladila, što znači da ćete morati duže da čekate da se baterija vašeg elektronskog ljubimca napuni.

Telefon sa zaštitnom futrolom na preklop - pregrevanje telefona tokom punjenja zbog zaštitne maske

Nemojte koristiti telefon tokom punjenja

Korišćenje telefona tokom punjenja i te kako usporava proces punjenja jer deo energije odlazi na napajanje ekrana i drugih elektronskih komponenata telefona koje su angažovane kada je ekran uključen ili dok je poziv u toku. Dok je ekran telefona isklučen, procesor, memorija i još neke komponente rade u štedljivom režimu, koristeći tek onoliko energije koliko je potrebno da telefon bude spreman da primi poziv, poruku ili drugo obaveštenje.

Korišćenje telefona tokom punjenja usporava proces punjenja baterije - žena na kauču koristi telefon dok je povezan sa punjačem

Isključite telefon za vreme punjenja

Iako u režimu mirovanja telefoni troše znatno manje energije nego dok je ekran aktiviran, činjenica da se deo energije ipak “gubi” dovodi do zaključka da ćete telefon brže napuniti ukoliko ga pre povezivanja na punjač isključite. Zaista je tako - telefon se primetno brže puni dok je isključen.

Imajte u vidu da pojedine telefone nije moguće puniti dok su isključeni jer će se sami uključiti čim priključite punjač.

Punite telefon dok je isključen i brže će se napuniti - isključen telefon povezan na punjač

Punite telefon na mestu sa što boljim prijemom signala

Slab prijem signala mobilnog operatora znatno povećava potrošnju energije iz baterije jer je GSM prijemnik vašeg telefona “primoran” da angažuje više snage kako bi ostao povezan na mobilnu mrežu. Ukoliko telefon punite u prostoriji u kojoj intenzitet mobilnog signala nije na zadovoljavajućem nivou, baterija će se sporije puniti. Isto tako, slab prijem signala može biti razlog bržeg pražnjenja baterije.

Punjenje telefona u blizini prozora, zbog boljeg prijema signala

Nemojte puniti telefon preko USB priključka na računaru

USB priključci na računarima su svima nama gotovo uvek nadohvat ruke pa se vrlo često koriste za punjenje mobilnih uređaja, pogotovo kada je reč o USB priključcima na laptop računarima. Mana USB priključaka na računarima se ogleda u vrlo ograničenoj jačini struje koju mogu da isporuče povezanim uređajima, pa je punjenje putem ovih priključaka uglavnom veoma sporo.

Telefon ćete primetno brže napuniti korišćenjem klasičnog (zidnog) punjača.

Telefon se sporo puni preko USB porta desktop ili laptop računara - telefon povezan sa računarom putem USB kabla

Izbegavajte bežične punjače

Bežični punjači su sve popularniji, a i broj telefona koji podržavaju bežično punjenje svakim danom je sve veći. Zbog praktičnosti, tj. zbog odsustva kabla i potrebe da kabl uključujete u telefon, bežični punjači za telefone su svoju primenu našli i u automobilima. U poređenju sa tradicionalnim, žičnim punjačima, bežični punjači imaju manju snagu punjenja. Čak i kada je reč o najnaprednijim bežičnim punjačima, koji imaju veću snagu punjenja, ostaje pitanje koliku maksimalnu snagu bežičnog punjenja podržava vaš telefon.

Telefon se sporo puni na bežičnom punjaču - telefon i bežični punjač

Koristite odgovarajući USB kabl

Bez obzira na to što se fizički gotovo ni po čemu ne razlikuju, USB kablovi se u tehničkom smislu mogu i te kako razlikovati. Upravo ta razlika utiče na brzinu punjenja vašeg telefona. Obični USB kablovi mogu da propuste tek oko 2,5 W električne snage, dok USB kablovi namenjeni brzom punjenju mogu da propuste i do 120 W električne snage (u zavisnosti od punjača, kabla i telefona).

Nabavite brži (jači) punjač

U tehničkoj specifikaciji svog telefona proverite koja je maksimalna snaga punjenja, a potom proverite i tehničke karakteristike punjača. Ukoliko punjač ne može da isporuči onoliko električne snage koliko vaš telefon podržava, punjenje neće biti maksimalno brzo. Da biste postigli maksimalnu brzinu punjenja, nabavite jači punjač.

Ne treba da zaboravite da električna snaga punjača, koja se izražava u vatima (W), nije jedini parametar koji utiče na brzinu punjača. Naime, punjač treba da podržava istu tehnologiju brzog punjenja koju podržava i sam telefon, jer tokom procesa punjenja telefon i punjač komuniciraju kako bi se punjenje odvijalo optimalnom tempom. Tehnologija brzog punjenja u kombinaciji sa snagom punjenja će biti dobitna kombinacija.

USB kabl i punjač sa podrškom za brzo punjenje snagom od 33 W


Ukoliko ste se pitali da li postoji način da svoj telefon napunite brže, sada znate da postoji i znate kako možete ubrzati punjenje baterije. Isprobajte sve navedene savete kako biste otkrili koji će od njih dati najbolje rezultate.

Pišite i čitajte recenzije, ocene, iskustva i preporuke za mobilne telefone kako biste se bolje informisali pre kupoivine ili kako biste pomogli drugima da donesu pravu odluku.