VODIČ ZA PAMETNU KUPOVINU gaming monitora
Pored toga što posedujete računar sa izuzetnim komponentama, znajte da gaming iskustvo neće biti jednako dobro bez kvalitetnog monitora. U narednim redovima bloga očekuje vas vodič za pametnu kupovinu monitora za gaming, sa detaljnim opisom najvažnijih specifikacija.Uvek je lepo kupiti monitor sa zavidnom dužinom dijagonale ekrana, međutim, vredi napomenuti da takva kupovina najpre zavisi od slobodnog prostora na setup-u. Stoga, pre nego što se uputite ka prodavnici gejmerske opreme i upoznate sa ponudom monitora, predlažemo da izmerite dimenzije vašeg kompjuterskog stola ili zida. Ukoliko kuburite sa prostorom, nastojte da uklonite sve nepotrebne predmete i oslobodite vaš gejmerski prostor.
Veličina ekrana monitora
Osim dostupnog prostora na stolu ili zidu, izbor idealne dužine dijagonale monitora takođe zavisi i od ličnih preferencija gejmera, kao i same primene monitora. Primera radi, ukoliko kupujete sporedni monitor koji ćete koristiti za puštanje muzike ili četovanje u toku pauza, ekran od 24 inča (ili manji) će sasvim sigurno biti dovoljan. Ako pak želite da unapredite vaš glavni monitor, preporuka je kupovati monitor sa dužom dijagonalom od trenutnog. Ipak, dosta toga će zavisiti i od same rezolucije slike.
Dimenzije ekrana u skladu sa rezolucijom
Kada govorimo o kupovini monitora, posmatrajući specifikacije, nesumnjivo se treba pridržavati parole što više, to bolje. Međutim, vredi naglasiti da sa većom rezulucijom monitora nećete nužno imati kvalitetnije gaming iskustvo. Naime, zavidna rezolucija neće doći do pravog izražaja na ekranu malih dimenzija, već ćete konstantno morati da uveličavate sliku ili pak modifikujete rezoluciju ekrana.
Vrste rezolucija
Evo spiska najčešćih rezolucija koje današnji monitori poseduju:
• Full HD (1080p) - monitori sa ovom rezolucijom su mahom najjefiniji na tržištu. Pogodna je za monitore između 21 i 27 inča.
• Quad HD (1440p) - nešto kvalitetnija slika u odnosu na Full HD. Preporučljiva za monitore do 32 inča.
• 4K/UHD (2160p) - iako zahteva monitor većih dimenzija i snažan računar, ova rezolucija je apsolutni pobednik.
U ovom slučaju bi pre svega trebalo misliti o izdvojenom budžetu. Ako vas finansije ne ograničavaju, bez razmišljanja odaberite monitor sa 4K rezolucijom. U suprotnom, potrudite se da pronađete najisplativiju soluciju.
Brže osvežavanje monitora - realnije iskustvo
Osvežavanje slike, odnosno refresh rate, je jedna od najvažnijih specifikacija gaming monitora. Ona se izražava u hercima (Hz), gde je sa većim jediničnim brojem, slika dinamičnija, realnija i neosporno kvalitetnija. Monitori u najnižem cenovnom rangu uglavnom imaju osvežavanje od 60Hz, dok se sa porastom cene možete susretati sa modelima od 120, 144, 240 ili čak 360Hz. Svaka klasa ponaosob ima svoje prednosti, ali zbog najboljeg odnosa cene i kvaliteta, ipak preporučujemo da kupujete monitore do 144Hz.
Odziv monitora
Kako zaista veliki broj modernih monitora ima vreme odziva od svega nekoliko milisekundi, oko ove stavke nećete morati puno da razmišljate. Mali odziv omogućava fluidno iskustvo bez uvek iritantnog zakašnjenja. Profesinalni gejmeri uglavnom koriste monitore sa odzivom ispod 5ms.
Ugao gledanja
Prilikom kupovine monitora bi u obzir takođe trebalo uzeti i tipove dodatnih priključaka. Moderni monitori najčešće poseduju HDMI, USB-C, DisplayPort ili Thunderbolt portove, dok oni stariji sadrže VGA ili DVI ulaz. Potpuno je jasno da bi zastarele priključke trebalo izbegavati, dok bi između modernijih za najviši broj frejmova trebalo birati monitore sa DisplayPortom. Više jednakih ulaza ili kombinacija svih navedenih bi bila praktično idealna.
Tip priključka - pripazite na generaciju
Prilikom kupovine monitora bi u obzir takođe trebalo uzeti i tipove dodatnih priključaka. Moderni monitori najčešće poseduju HDMI, USB-C, DisplayPort ili Thunderbolt portove, dok oni stariji sadrže VGA ili DVI ulaz. Potpuno je jasno da bi zastarele priključke trebalo izbegavati, dok bi između modernijih za najviši broj frejmova trebalo birati monitore sa DisplayPortom. Više jednakih ulaza ili kombinacija svih navedenih bi bila praktično idealna.
Važno je naglasiti
Evo nekoliko važnih stavki koje morate znati pre kupovine monitora:
• OLED i LED monitori duže traju od LCD monitora.
• G-Sync monitori su namenjeni računarima sa Nvidia grafičkim karticama.
• FreeSync monitori su namenjeni računarima sa AMD grafičkim karticama.
• Zakrivljenost ekrana je odlična stvar isključivo na većim monitorima.
• Monitori sa nereflektujućim slojem i zaštitom za oči treba biti prioritet svakog gamera.
• Dodatne opcije, poput tilt, swivel ili pivot podešavanja, su uvek korisne.
Nadamo se da će vam ovaj tekst pomoću da uložite vaš novac na najbolji mogući način!